Kas ir hostings un kā to izmantot savām vajadzībām

Hostingu tēlaini runājot var salīdzināt ar biroja telpām. Jūs variet izveidot biroju pagrabā (bez maksas) un jūs varat izīrēt speciālas biroja telpas, kas aprīkotas ar visu nepieciešamo, t.sk. apsardzes dienesta pakalpojumiem. Līdzīgi arī hostings var tikt nodrošināts mājas apstākļos, ievietojot serveri istabas stūrī un pašam veicot programmatūras atjaunošanu, aizsardzību pret kiberuzbrukumiem, nodrošinot datu rezerves kopēšanu, rezerves strāvas padevi, kā arī alternatīvu serveri gadījumiem, kad pirmais pārtrauc darboties. Vairums cilvēku tomēr izvēlas uzturēt savu mājas lapu  pie kāda no uzņēmumiem, kas ir specializējušies hostinga sniegšanas pakalpojumus un nodrošina visu iepriekš minēto un vēl daudz vairāk (optiskais pieslēgums, 24/7 tehniskais atbalsts, ugunsdrošas telpas), turklāt par saprātīgu maksu (salīdzināt piedāvājumus).

Kā hostings darbojas?

Līdzīgi kā uzņēmumu katalogs, kur katrai firmai ir atvēlēta sava konkrēta vieta arī hostinga izmantošana paredz, ka jums tiek piešķirta atsevišķa vieta uz servera (mape),  kas tiek apzīmēta ar specifisku numuru (DNS, domain name system). Tādējādi DNS darbojas kā GPS koordinātes un ļauj precīzi noteikt jūsu mājas lapas fiziskās atrašanās vietu internetā jeb saikni starp vietnes adresi (www.????.com) un servera atrašanās vietu (IP adrese). IP adrese ir unikāla ciparu kombinācija (līdzīgi kā pasta indekss un dzīves vietas adrese), kas ļauj noteikt katra datora vai servera fizisko atrašanās vietu.

Praksē, reģistrējot domēnu, jūs iegūstat vietu uz servera, uz kura pēc tam reģistrējat savu domēnu un pēc reģistrācijas, variet sākt izmantot sev atvēlēto vietu. Izdevīgākie piedāvājumi paredz, ka vieta uz servera, kā arī maksimālais domēnu skaits ir neierobežots.

Hostingu veidi

Augstas kvalitātes hostinga nodrošināšana nav lēta, tādēļ vairumā gadījumā nav racionali iegādāties savu serveri un nodrošināt tā uzturēšanu, tādēļ absolūti lielāka daļa mājas lapu mūsdienās ir izvietota uz kopējiem serveriem, t.i. vairāki simti vai tūkstoši mājas lapu uz viena servera un tieši šī iemesla dēļ katram ir iespēja iegūt hostingu par pāris latiem mēnesī (kopējs hostings). Paralēli darbojas arī uzņēmumi, kas piedāvā bezmaksas hostingu, kas tiek finansēts, rādot jums un jūsu vietnēs reklāmas. Šī veida pakalpojums ir mazāk uzticams, jo nepastāvot naudas apmaiņas momentam servera uzturētājs jūt mazāku atbildību un var vienā brīdī vienkārši pārtraukt hostinga nodrošināšanu.

Tālākpārdošanas (reseller) hostings – lielie uzņēmumi piedāvā jebkurai privātpersonai vai uzņēmumam pašiem kļūt par mini hostinga nodrošinātāju. Jums tiek iznomāts viens vai vairāki serveri, nodrošināts viss tehniskais atbalsts, bet jūs variet reklamēt un tālāk pārdot hostinga pakalpojumus jebkuram cilvēkam. Tā kā atsevišķa servera noma ir salīdzinoši dārgs pasākums (sākot no ~100$ mēnesī), tad tas atmaksājas tikai gadījumos, kad plānojat ļoti nopietni izvērst savu darbību. Praksē tiek piedāvāti arī “minireseller” hostinga pakalpojumi, kas paredz tikai servera daļas iznomāšanu (10Gb – 20 Gb) un ne vairāk kā 20 domēnu izvietošanas iespēju, sākot no 15Ls/mēn (skat., piemēru ). Šāds variants ir optimāls, ja (1) vēlaties izmēģināt reseller biznesa iespējas vai (2) gribat iegūt katram domēnam individuālo pieeju/vadības panelis (kopējā hostinga gadījumā visiem domēniem ir viens kopējs vadības panelis).

Individuālais/privātais hostings – liela mēroga uzņēmumiem vai privātpersonām, kas aktīvi darbojas interneta biznesā labākais risinājums ir individuāls serveris, kas ļauj nodrošināt patiesi neierobežotu vietu (vairāki simti Gb vai pat Tb), VIP tehnisko atbalstu, individuālu IP adresi u.t.t. (skat., piemēru). Tas, protams, ir dārgi un daži uzņēmumi labāk izvēlas iegādāties savus serverus un pieņemt darbā IT speciālistus, kas nodrošina tehnisko atbalstu.

Paralēli iepriekš minētajiem hostinga veidiem pastāv arī piedāvājumi, kas paredz iespēju augšuplādēt savus failus, bildes, blogus vai personiskos datus un atbilstoši arī iedalās – failu hostingā, bilžu hostingā un blogu hostingā. Pakalpojumi ir pieejams gan bez maksas, gan par maksu, līdz ar to ir arī atšķirīgs servisa, iespēju un reklāmas daudzuma līmenis. Tas tiek izmantots, lai nosūtītu draugiem fotogrāfijas, video vai rakstītu blogu. Ja jūsu vajadzības failu apmaiņā ir neregulāras un epizodiskas, tad bezmaksas risinājumi būs pat vairāk kā pietiekoši.

Ja meklējat risinājumu, kur izvietot savu mājas lapu(as), aplūkojiet hostingu salīdzinājumu. Tajā apkopoti piemēroti risinājumi, gan patriotiem (hostings Latvijā), gan akciju meklētājiem, kas vēlas saņemt izdevīgāko piedāvājumu par saprātīgu cenu un vienlaikus iegūt arī teicamu tehnisko atbalstu.