Kas ir bezmaksas hostings?

Mājas lapas uzturēšanas bez maksas jeb bezmaksas hostings ir pakalpojums, kas ļauj lietotājiem izvietot savu vietni uz uzņēmuma vai privātpersonas servera par to neko nemaksājot.

Parasti, izvēloties šo pakalpojuma veidu, jārēķinās ar diviem faktoriem (1) jūsu vietnē tiks izvietotas reklāmas (ne vienmēr), (2) var būt apgrūtināta iespēja izvēlēties vai lietot savu individuālo domēna vārdu. Tā vietā jums tiks piedāvāts izvietot vietni kā apakšdomēnu (jūsuvietne.piemērs.lv) vai kā direktoriju (www.piemērs.com/jūsuvietne). Papildus tam bezmaksas hostinga viena no galvenajām raksturīpašībām ir ierobežots vietas daudzums (100Mb – 500Mb) vai ierobežota iespēja izvietot bildes vai video.

Kādi ir bezmaksas hostinga plusi un mīnusi?

Galvenie bezmaksas hostinga plusi ir zemās izmaksas (0 Ls), iespēja uzzināt vairāk par mājas lapu veidošanu un pārbaudīt savas spējas praksē, kā arī iespēja izmantot bezmaksas hostingu konkrētam projektam – izklaides vai izglītojoša pasākuma organizēšana, kompromitējošas informācijas publicēšanai u.c. iespējas.  Pie bezmaksas hostinga veida var tikt pieskaitīts arī blogu hostings, kam ir daudz vairāk priekšrocību nekā parastam hostingam bez maksas. Vienlaikus gan jāņem vērā, ka mūsdienās mājas lapas veidošanas uzturēšanas un reģistrēšanas izmaksas ir ļoti zemas. Piemēram, ļoti labs (pasaules vadošo uzņēmumu) un vienlaikus arī lēts hostings ir iegūstams pat par pāris latiem mēnesī, savukārt autentisku .com vai .org domēnu var iegādāties par ~5 Ls/gadā, bet .lv domēnu par nedaudz vairāk kā 8 Ls/gadā. Izvēloties maksas risinājumu, jūs daudz drošāk varat veidot savu zīmolu un veidot sakarus ar potenciālajiem klientiem.

Pie bezmaksas hostinga mīnusiem vēl bez sākumā minētajiem ierobežojumiem domēna vārda izvēlē un reklāmā ir jāmin arī ierobežotā datu plūsma un zemais prestižs jeb uzticamības līmenis No vienas puses pats mājas lapas nosaukums, kas beidzas, piemēram, ar .bz.tk rada šaubas par tajā paustās  informācijas patiesumu, no otras puses jūs nevarat rēķināties, ka jūsu vietnes uzturētājs vienā brīdī vienkārši neizdzēsīs visu informāciju vai nesāks to lietot savām vajadzībām. Tāpat jāmin arī iespējamās grūtības ar informācijas pārnešanu, ja vēlēsieties savu vietni pārnest uz citu serveri. Visi iepriekšminētie mīnusi gan nespēj atsvērt hostinga bez maksas galveno plusu – izmaksas, kas ļauj šo pakalpojumu izmantot visiem tiem, kas vēlas izmēģināt savus spēkus aizraujošajā interneta pasaulē.

Daži uzņēmumi, kurus varat apskatīt, ja vēlaties hostingu bez reklāmām par 0 santīmiem mēnesī ir – AwardSpace (250Mb vieta, 5Gb mēneša datu plūsma, 1 domēns) un Freehostia (250 Mb vieta, 6Gb mēneša datu plūsma, 5 domēni).

Kopsavilkums – bezmaksas hostings ir labs risinājums tiem, kas vēlas izmēģināt savus spēkus vai grib uztaisīt mājas lapu, piemēram, klases vakaram vai dzimšanas dienas ballītei vai vienkārši vēlas pataupīt naudu, piemēram datora iegādei un neuztraucas par datu drošību. Alternatīva šim pakalpojumam ir blogu hostings (arī bez maksas), bet, ja jūsu interese ir spēcīga vai vienkārši radusies laba ideja, izmantojiet maksas hostingu. Lai izdodas.